grāmatas
Comment 1

The Wonder Weeks // Nav viegli būt jaunam

Nevienam mazulim par laimi vai diemžēl līdzi nenāk lietošanas pamācība. Līdz brīdim, kad mazulis apgūst runas māku, mēs, vecāki, vadāmies pēc visdažādākajiem indikatoriem, lai noteiktu, ko mūsu mazulis vēlas un kā viņš/viņa jūtas. Mēs nevaram ielīst savam bērnam galvā un bieži vien mēs pieķeram sevi situācijās, kad esam gatavi matus vai no galvas noplēst, lai tikai saprastu, kā nomierināt mazu cilvēciņu, kuram acīmredzami kaut kas sagādā raizes. Visas mammas un visi tēti ļoti labi zina, kāda ir sajūta, kad mazulis bez redzama iemesla raud, niķojas, nemitīgi grib opā, tādējādi testējot mammas un tēta izturību. Izrādās, pie visa vainīgi nav vis slavenie zobi, kā mums itin bieži labpatīk to skaidrot šādās situācijās. Dažkārt arī zobi mēdz pabojāt bēbīša omu, taču, izrādās, ir vēl kas.

Kāds nīderlandiešu zinātnieku pāris pēc 35 gadus ilgiem pētījumiem ir atklājis, ka visi mazuļi laiku pa laikam piedzīvo tā saucamos attīstības izrāvienus jeb mental leaps, un viņi uzskata, ka šo attīstības lēcienu dēļ visi mazuļi konkrētos laika periodos kļūst kreņķīgāki un nemierīgāki. Sak’ nav viegli būt jaunam – mazulis ir spiests aprast ar jauniem apvāršņiem, apgūt jaunas prasmes, viss mainās, viss ir tik satraucošs, jauns un grūti aptverams. Ticiet vai nē – augt ir grūti. Dr. Frans X.Plooij un viņa sieva Dr. Hetty van de Rijt par šo tēmu ir sarakstījuši grāmatu The Wonder Weeks. Grāmata ir tulkota vairākās valodās un visā pasaulē jau ir pārdotas vairāk kā pusotrs miljons tās kopiju, tā ir saņēmusi vairākas atzinības – Mom’s Choice Awards, Best Baby and Toddler Gear Consumer Choice, Bizziebaby Bronze Award, u.c. Tiesa gan pagaidām nekas nav dzirdēts par grāmatas tulkošanu un izdošanu latviski runājošajai un lasošajai auditorijai, tomēr man gribētos cerēt, ka arī latviešu mammu un tētu rokās drīzumā varētu nonākt šī bēbju lietošanas pamācība.

WonderWeeks_liela_no_website

Grāmatā tiek apskatīti desmit attīstības lēcieni, kas norisinās pirmajos divdesmit mazuļa dzīves mēnešos. Nav izslēgts, ka lēcieni turpinās arī vēlāk, taču pētījumi ir veikti tikai par minēto laika periodu. Divdesmit mēnešu laikā mazulis (un viņa nabaga vecāki, protams, arī) piedzīvo desmit sava veida krīzītes, kas, kā izrādās, ir ārkārtīgi svarīgas viņa attīstībai, jo pēc katras no tām mazulis apgūst arvien jaunas prasmes, pamazām sāk izprast pasaules plašumus, lietu kārtību un savu vietu tajā. Ja vecāki apzinās, kas ar mazuli notiek tā dēvēto brīnumnedēļu (wonder weeks) laikā, viņi  sniedzot savu atbalstu un mīlestību, var stimulēt mazuļa attīstību. Grāmata sniedz viegli uztveramu un pats galvenais mierinošu skaidrojumu par to, kāpēc mazulis attiecīgos laika posmos uzvedas tā, kā uzvedas, turklāt autori piedāvā dažādas rotaļas bērniņa prasmju attīstībai un nostiprināšanai, kā arī dažādus citus risinājumus bērniņa vajadzību apmierināšanai. Katrā nodaļā ir apkopotas tās pazīmes, pēc kurām brīnumnedēļas atpazīt. Pie tam šīs pazīmes izskaidro ne vien notiekošās izmaiņas bērniņa pasaules uztverē, bet arī to, kā viņš pamazām tās izmantos savā attīstībā.

Labā ziņa ir tā, ka vētrainos periodus ir iespējams prognozēt. Šim nolūkam ir izveidota The Wonder Weeks aplikācija, kurā ievadot visus nepieciešamos datus, var redzēt tabulu/kalendāru, pēc kura vadoties var prognozēt, kad mājās gaidāms negaiss. Aplikācija ir maksas, taču tā ir ļoti noderīga, ja vēlies sekot līdzi sava bērniņa attīstībai un būt lietas kursā par to, kas notiek. Aplikācijā ir ietverts vispārējs apraksts par katru no attīstības lēcieniem, savukārt grāmata ir domāta tiem, kas ir raduši rakt dziļāk, lai meklētu atbildes. Grāmatas oficiālajā mājas lapā ir iespēja pierakstīties uz tā saucamo Leap Alarm, kas ir bezmaksas pakalpojums.

chart1chart2

Kā jau kārtīgam informācijas urķim, man šī grāmata likās izcila uz daudzu citu grāmatu fona, un tam ir vairāki iemesli. Ja citu grāmatu autori nepaguruši māca mammas, kā pareizi darīt to vai šito (iedomājieties, kāds mammu atļaujas mācīt, kā viņai pareizi būtu kaut kas jādara! :)), tad The Wonder Weeks ļoti saprotamā veidā palīdz mammai pašai atgūt pārliecību par saviem spēkiem, gluži vienkārši ļaujot pa mazu lodziņu ieskatīties mazuļa pasaulē, tādējādi palīdzot bērniņu labāk saprast. Mazulim katras pārmaiņas ir liels pārdzīvojums, un viņa nemitīgās raudāšanas mērķis nav padarīt mammu traku, viņam mamma ir vajadzīga blakus kā balsts un kā labākais draugs, un tieši tā pašos pamatos tiek veidotas vecāku un bērnu attiecības – apzinoties, ka tas viss ir normāls process un pieder pie lietas. Galu galā mums nepieciešama vien pacietība, mīlestība un vēlme augt kopā ar savu mazuli, lai viņš/viņa mierīgi varētu turpināt savu tik svarīgo pasaules apgūšanas un pētīšanas darbiņu.

Vairāk informācijas: http://www.thewonderweeks.com/ 

“Being a mother is an attitude, not a biological relation.”
Robert A. Heinlein, Have Space Suit—Will Travel

This entry was posted in: grāmatas

by

Svaigizcepta antropoloģe, divu pūķu mamma, sezonāla skriešanas entuziaste, fotogrāfijas hobijiste.

1 komentārs

  1. Atbalsojums: Saprast, kas notiek augoša bērna galvā – vai tas ir iespējams? | MAMMAI BŪT

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s