citi, Uncategorized
Comments 6

Kāpēc somu mazuļi guļ kartona kastēs

Mēs sajūsmināmies par franču valodu, itāļu ēdienu un Spānijas klimatu, tomēr aizmirstam, ka vismaz viena sajūsmas vērta valsts atrodas tepat vien – pāris jūras līču attālumā. Pēdējos pāris gadus starptautiskā sabiedriskā organizācija “Glābiet bērnus” (Save the Children) par draudzīgāko valsti ģimenēm ar bērniem ir atzinusi Somiju. Kritēriji, pēc kuriem valstis tiek vērtētas, ir sekojoši: mātes veselības stāvoklis, bērnu agrīnas mirstības (līdz 5 gadu vecumam) rādītāji, izglītības līmenis, ienākumi un sievietes loma sabiedrībā.

Somi varbūt nevar lepoties ar izsmalcinātu virtuvi vai valodu, kura būtu tikpat labskanīga kā franču, taču somi var lepoties ar vismaz 2 miljoniem saunu uz 5 miljoniem iedzīvotāju, vienu no pasaules labākajām izglītības sistēmām, kā arī ar faktu, ka būt par mammu Somijā ir foršāk nekā citur pasaulē.

Pirms gandrīz sešiem gadiem tumšo, garo un auksto Somijas ziemu (patiesībā divas tādas ziemas) izbaudīju arī es – sekojot pa pēdām savam vīram, devos uz turieni studēt. Kopš tā laika vairāku iemeslu dēļ esmu kļuvusi par īstenu Somijas fani.

Ir kāda lieta, kuru somi izdomāja jau tālajos 30.gados un kas, man par lielu izbrīnu, netiek špikots citās attīstītajās valstīs. Jau kopš 1938.gada Somijas valsts katrai topošajai māmiņai dāvina kartona kasti, kurā, ticiet vai nē, ir viss, kas nepieciešams mazulim, uzsākot savas gaitas šajā pasaulē.

Kastē atrodamas tādas lietas kā vairāku izmēru drēbes dzimumneitrālās krāsās, lacītes, ziemas kombinezons, gultasveļa, rotaļlietas, autiņbiksītes, vannas termometrs, nagu šķērītes, dvielīši, guļammaiss utt. Turklāt pašu kasti, kuras apakšā ir ievietots atbilstoša izmēra matracītis, ir iespējams izmantot kā mazuļa pirmo gultiņu. Somu draugi man ir apliecinājuši, ka visas lietas ir patiešām kvalitatīvas un glītas, bez tam liela daļa no tām ir ražotas Somijā. Gadu no gada kastes saturs un dizains nedaudz mainās, un somu mammas pat joko, ka pēc bērnu drēbītēm nereti varot noteikt, kurā gadā bērni dzimuši.

Lai lieki nemuldētu, šeit jums bilde ieskatam par to, kāds apmēram ir kastes saturs.

rs_560x415-130702133957-1024.Package.mh.070213

Tiek uzskatīts, ka tieši šī tradīcija ir palīdzējusi Somijai sasniegt vienus no viszemākajiem zīdaiņu mirstības rādītājiem pasaulē, turklāt šādā veidā visiem Somijas bērniņiem tiek nodrošināts vienlīdzīgs dzīves sākums.  Tradīcijai aizsākoties 30.gados, šādas kastes bija paredzētas tikai ģimenēm ar zemiem ienākumiem, taču vēlāk tas tika mainīts.

Mūsdienu Somijā māmiņas var izvēlēties starp kasti un vienreizējo pabalstu 140 EUR apmērā, taču 95% gadījumu izvēle tiek izdarīta par labu kastei, jo tās vērtība krietni pārsniedz minēto summu.

maxresdefault

Mēs bieži redzam, kā Facebook ik pa laikam pavīd dažādu Latvijas labdarības grupiņu aicinājumi ziedot nepieciešamo topošajām māmiņām, kas atrodas neapskaužamās situācijās, un dažādu apstākļu dēļ viņas nav varējušas sagādāt saviem bērniņiem visu nepieciešamo. Par laimi, Latvijas sabiedrība bieži izrādās gana atsaucīga un vajadzīgās lietas tiek saziedotas. Tomēr šādās situācijās es bieži pieķeru sevi pie domas, ka mums nenāktu par ļaunu pārņemt šo Somijas tradīciju. Galu galā kaste ar bērniņa dzīves sākumam nepieciešamām lietām nav tik viegli nodzerama atšķirībā no valsts izsniegta finansiālā pabalsta.

Lai arī šobrīd mēs varam vien sajūsmā noelsties par šādu valdības līmenī aizsāktu tradīciju, kā arī cerēt, ka kādu dienu varbūt kas tāds varētu būt iespējams arī pie mums, tomēr, kā izrādās, arī mēs varam bēbīškasti ņemt un nopirkt.

Salīdzinoši nesen trīs visai uzņēmīgi somu tēti izdomāja, ka somu bēbīškastei jākļūst pieejamai arī citviet pasaulē un nolēma to piedāvāt eksportam. Šim nolūkam viņi ir izveidojuši lapu pasūtījumiem: http://www.finnishbabybox.co, kurā iespējams izvēlēties starp klasisko somu bēbīškasti (399.00 EUR) un mazliet glaunāku versiju ar produktiem no trollīša Mumina sērijas jeb Moomin edition (699.00 EUR). Tiesa gan konkrēti šīs kastes un to saturs nav identiskas tām, ko Somijas valdība piedāvā somu māmiņām, taču koncepts ir tāds pats, vien nedaudz pielāgots komercijas nolūkiem.

Basic_box_havainne_large Moomin_Box_Havainne_3_1fa11b89-94b3-4277-b94f-7a2552320b0b_large

Katrā no kastēm ir 51 bēbīša vajadzībām paredzēts produkts, un, ja tā parēķina, tad, skrienot pa veikaliem un meklējot katru no šiem produktiem, iespējams, izmaksas pat pārsniegtu klasiskās kastes vērtību, tāpēc šis, manuprāt, varētu būt labs variants, kā draugi vai ģimenes locekļi var samesties un uzdāvināt jaunajiem vecākiem kaut ko, kas ne vien būs noderīgs vismaz pusgada garumā (vecāki apgalvo, ka dažas no drēbītēm derot līdz pat 9 mēnešu vecumam), bet arī ļaus izvairīties no drudžainas skraidīšanas pa veikaliem gaidību laikā.

Info:

This entry was posted in: citi,Uncategorized

by

Svaigizcepta antropoloģe, divu pūķu mamma, sezonāla skriešanas entuziaste, fotogrāfijas hobijiste.

6 Comments

 1. Varbūt esmu vecmodīga, bet nu nekādi nevaru saprast, kāpēc mazulim jāguļ kartona kastē ! Vai tiekam radināti pie somu minimālisma ? Ja tā, tad varbūt būtu vērts pārņemt visu praksi, nevis vien kartona kastēs gulēšanu ! Vai varbūt ir pienācis laiks, kad velkam ārā visu neglīto un nepilnīgo un stādam to ka labas prakses piemēru ? Pie tam, ja nemaldos, arī Latvijā māmiņām pienākas vienreizējs pabalsts bērna pūriņa iegādei … ja nemaldos tie bija 100LVL no vietējās pašvaldības, vai kaut kā tā !

  Mīļās māmiņas, atcerieties kur mazuļus guldīja mūsu senči … tie laikam bija skaisti koka šūpulīši, kurus bieži vien nodeva pūrā no paaudzes paaudzei !

  Novēlu, lai katram mazulim būtu skaists šūpulītis, nevis kartona kaste !

  Patīk

  • Sveika, Kristīne! Vai izlasīji rakstu līdz galam? Pirmkārt, tajā ir minēts, ka kaste VAR tikt izmantota gulēšanai, nevis, ka tajā obligāti jāgulda mazulis. Otrkārt, kastes vērtība vairākkārt pārsniedz minēto 100 LVL pabalstu. Treškārt, kaste ir vairāk kā simboliska tradīcijas saglabāšana no 30.gadiem, kad Somijas valdība uzsāka cīņu pret augsto mazuļu mirstību valstī. Ceturtkārt, raksta ideja nebija aicināt bērnus guldīt kartona kastēs, jo tas ir modernāk nekā izmantot koka šūpulīšus.

   Katrā ziņā paldies Tev par komentāru! 🙂

   Patīk

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s