grāmatas
Komentējiet

Lasāmviela topošajai māmiņai

Grūtniecība ir ārkārtīgi satraucošs deviņus (desmit) mēnešu ilgs ceļojums, kura galamērķis ir mazulis. Tomēr bieži vien dzīve visas kārtis izspēlē tā, ka šis ceļojums ir sācies, tā arī lāga nepaspējot tam sagatavoties. Tā vienkārši – hops, un brauciens jau ir sācies. Ko nu? Nekrīti panikā! Vienalga, vai tu vēl tikai plāno mazuli vai arī esi jau devusies šai ceļojumā, tu vēl vari pagūt tam sagatavoties.

Kā apgalvo Vikija Aiovina (Vicky Iovine), visu to, ko par grūtniecību Tev neizstāstīs ārsts vai vecmāte, Tev izstāstīs draudzenes. Taču gadījumā, ja Tavā draudzeņu pulkā nav pārāk daudz jauno māmiņu, kas gatavas dalīties pieredzē, vai arī neesi Sex and The City tipa draudzību cienītāja (līdzīgi, kā tas ir ar mani), Vikija, viņas pašas draudzenēm nākot talkā, ir gatava uzņemties šo tik svarīgo padomdevējas lomu savā grāmatā “Draudzeņu padomi grūtniecībā” (Girlfriend’s Guide to Pregnancy).

Grāmata pirms nedaudz vairāk kā gada ar apgāda Zvaigzne ABC gādību ieraudzīja dienasgaismu Latvijas grāmatu tirgū. Manās rokās tā pirmoreiz nonāca oriģinālajā versijā angļu valodā, taču šī blograksta tapšanas nolūkos rūpīgi izlasīju arī vietējo versiju.

Kad runa ir par grāmatām, kuru mērķis ir sniegt kaut kādus padomus, mana attieksme bieži vien ir, maigi izsakoties, piesardzīga, jo es nudien nevaru ciest, ja padomi ir pārāk pamācoši, pārāk uzbāzīgi un pats galvenais – ja to ir pārāk daudz. Taču Vikija man nelika vilties. Tik atsvaidzinošu godīgumu un brutālu tiešumu no rūdītas četru bērnu mammas, kas vēl ir arī amerikāniete (manuprāt, amerikāņiem ir tendence visu izskaistināt), es patiešām nebiju gaidījusi. Šī grāmata dod iespēju paņemt pauzi no visas tās nopietnās informācijas gūzmas, kas grūtniecības laikā gāžas pār topošo māmiņu galvām, jo tā ļauj sirsnīgi pasmieties pašai par sevi.

Šī grāmata, lai arī pirmoreiz izdota tālajā 1995. gadā (zināmu informācijas atjaunināšanu autore veica 2008. gadā), manuprāt, lieliski iederas mūsdienu tehnoloģiju un skārienjūtīgo ekrānu pārņemtajā sabiedrībā, kurā vairs tik bieži nesastopam čalojošu draudzeņu bariņus, nodevušos visintīmāko tematu apspriešanai pilsētas populārākajā kafejnīcā. Grāmata, ja arī atsevišķos gadījumos neaizvietos draudzeņu pasēdēšanu pie tējas tases, noteikti sniegs lielisku ieskatu grūtniecības norisē cilvēkam saprotamā valodā, izvairoties no pārspīlēti biežas medicīnas terminu izmantošanas.

Pirms ķeries pie lasīšanas, gribu uzreiz tevi brīdināt, ka Vikija Aiovina šajā grāmatā izsaka tikai un vienīgi savu viedokli, un, kā zināms, viedokļi ir dažādi, un starp tiem nereti rodas nopietnas sadursmes, taču, kā apgalvo pati Vikija, šīs grāmatas lieliskākā īpašība ir tā, ka tu to vari jebkurā brīdī aizvērt. Tieši tik vienkārši. Savukārt iekarsušai draudzenei, kura ar putām uz lūpām mēģinās tevi pārliecināt par to, ka matus krāsot grūtniecības laikā ir neprāts, tu gluži nevarēsi pielietot televizora pults funkciju ‘izslēgt’.

Vikijas asprātīgais, tiešais un diezgan labi argumentētais viedoklis ir šīs grāmatas trumpis, un, lai arī mani uzskati ne vienmēr sakrīt ar viņas uzskatiem, es labprāt viņas grāmatu izlasīju. Turklāt pa vidu visādiem grūtniecības hormonu sastrādātiem brīnumiem, viņai izdevās ne vien man uzlabot garastāvokli, bet arī noskaņot manas cerības par grūtniecības norisi kā tādu uz reālistiskākas nots, sagatavojot mani ļaunākajam, lai arī ne viss no tā izrādījās patiesība.

Grāmatas autore atklāti stāsta pati par savu pieredzi ar mākslīgo apaugļošanu, par grūtnieču apsēstību ar svara pieaugumu, kas bieži vien izrādās teju vai nekontrolējams, par savu attieksmi pret sprotošanu grūtniecības laikā (šī grāmatas nodaļa, iespējams, varētu nepatikt rūdītām sportistēm, kas neuzskata bērniņu par šķērsli, lai šo nodarbi turpinātu), par ķeizargrieziena pretnostatījumu dabiskām dzemdībām un iemesliem, kāpēc daudzas sievietes tomēr izvēlas pirmo, kā arī par daudziem citiem topošajai māmiņai svarīgiem jautājumiem. Vikijai lieliski izdodas grūtnieci sabiedēt par notiekošo tā, lai viņai neatliktu nekas cits kā ļauties plūdumam.

Grāmata būs viegla lasāmviela, ko turēt uz naktsgaldiņa atslodzes brīžiem pirms gulētiešanas, sevišķi, ja diena būs aizvadīta ārstu kabinetos, nododot neskaitāmus analīžu paraugus, kas paredzēti grūtniecības norišu rūpīgai uzraudzībai. Turklāt, manuprāt, tā patiks ne tikai tām sievietēm, kas gaida savu pirmdzimto bērniņu, bet arī tām mammām, kurām jau ir zināma pieredzīte ar visu to, ko Vikija un viņas draudzenes apraksta.

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s