citi, iesaku, Uncategorized
Comments 2

Ūdens un kustību prieks mazuļa attīstībai

Kad piedzimst mazulis, sākas elpu aizraujošs ceļojums gan vecākiem, gan pašam ģimenes jaunpienācējam – tik daudz kas jāapgūst. Jau pirmajā dzīves gadā cilvēkbērns apgūst virkni dažādu prasmju. Nereti mammas un tēti pārdzīvo, vai viss norit kā vajag – raizējas, vai mazulis attīstās saskaņā ar kaut kādiem vispārējiem bēbīšu attīstības parametriem.

Nemelošu, arī es pati iekritu šajā slazdā – mans rakaris bija izdomājis, ka visupirms viņš iemācīsies rāpot un piecelties kājās, nevis sēdēt. Kāpēc tā, es nezinu. Tāpat kā es nezinu, kāpēc viņa zobi izlīda nedaudz citādākā secībā kā pieņemts, bet tam arī nav nekādas nozīmes.

Taču ne par zobiem un ne par sēdētmākas apguvi ir stāsts. Kad Krišjānim tikko bija apritējis mēnesis, ģimenes ārste ikmēneša tehniskajā apskatē izteica aizdomas par pārāk lielu muskuļu tonusu un nosūtīja mūs uz konsultāciju pie neirologa. Protams, man, kā jau māmiņai ar iesācējas stāžu, svešvārds tonuss radīja visai baisas asociācijas.

Tagad par to visu varu vien pasmaidīt. Lai arī toreiz galu galā izrādījās, ka tonuss ir tieši tāds, kādam tam bija jābūt mēnesi vecam bērnam, es tomēr paguvu pirms laika sastresoties, un nejauši uzdūros informācijai par zīdaiņu peldināšanu, masāžu un vingrošanu klīnikā Premium Medical. Šī procedūra ir lieliski piemērota gadījumos, kad mazulim ir nepieciešama saudzīga palīdzība muskuļu tonusa mazināšanā, vai gluži otrādi – ir nepieciešams stimulēt refleksu attīstību vājākiem bērniņiem.

Reiz jau blogā izteicu savu sajūsmu par ūdeni, kas kalpoja par iemeslu manai izvēlei par labu dzemdībām ūdenī, tad nu šoreiz mans klikšķis uz ūdeni nostrādāja atkal. Pastāstīju par peldināšanu un vingrošanu vīram, nospriedām, ka vajag vismaz pamēģināt, un jau pavisam drīz bijām pieteikušies uz savu pirmo mazuļu peldināšanas nodarbību.

Zīdaiņu peldināšanas procedūru minētajā klīnikā veic Irēna Vitoptova – fizikālās terapijas medmāsa ar 20 gadu pieredzi. Kad ieradāmies uz peldināšanas procedūru pirmo reizi, biju diezgan satraukta, jo man nebija ne jausmas, kas un kā notiks, un kā uz notiekošo reaģēs mazulis. Tomēr mans satraukums jau atkal izrādījās lieks – Irēnas lielā pieredze bija redzama kā uz delnas.

Ūdens sniedz iespēju mazulim atrasties tajā vidē, kurā viņš ir pavadījis vairākus mēnešus

Ūdens sniedz iespēju mazulim atrasties tajā vidē, kurā viņš ir pavadījis vairākus mēnešus

Savā pirmajā peldināšanas nodarbībā mans tolaik mēnesi vecais kukainītis ūdenī jutās apbrīnojami labi. Kad Irēna nodemonstrēja zīdaiņiem piemītošo refleksu kustināt rociņas un kājiņas īstenā peldēšanas manierē, vēl mēnešiem ilgi par to sajūsmināti stāstījām radiem un draugiem. Katras nodarbības beigās puika vienmēr bija patīkami saguris un mierīgs. Ne mirkli nešaubījos par ūdens labvēlīgo ietekmi uz viņa pašsajūtu – tā bija acīmredzama.

Ejot uz šo procedūru, ir iespēja uz vietas izvēlēties, vai mazulis tiek peldināts ūdenī vai arī tiek veikta tikai masāža un vingrojumi mazuļa attīstībai. Izvēloties peldināšanu, masāža un vingrojumi neizpaliek. Kamēr peldināšanas procedūrai paredzētā vanna pildās ar ūdeni, speciāliste mazuli izmasē, izvingrina, nodemonstrē dažādus vingrojumus, ko vecāki var paši ik dienas veikt mājās, kā arī dalās pieredzē ar procedūru nesaistītos jautājumos.

Jāatzīst, ka mums ar vīru viņas teiktais bieži kalpoja par mierinājumu, ka visu darām maksimāli labi un pareizi. Lai arī mēs bijām izvēlējušies iet uz nodarbībām vien reizi vai divas mēnesī, katru reizi iemācījāmies ko jaunu – Irēna bija atsaucīga un sniedza padomus par tādiem jautājumiem kā mazuļu hendlings, piebarošana, fiziskā attīstība utt. Nepagurusi viņa atbildēja uz mūsu stulbākajiem jautājumiem un ieviesa skaidrību tur, kur tās īsti nebija.

Irēnas iedvesmots, vīrs teju vai katru dienu apzinīgi ar dēlu no rītiem veica viņas ieteiktos vingrojumus un sajūsmināts sekoja līdzi katram viņa panākumam. Tā bija lieliska iespēja viņam veidot saikni ar dēlu. Vēl šodien viņš pats  draugiem un radiem stāsta, cik, viņaprāt, bija svarīgi to visu darīt. Tas tikai apliecina, ka tas gluži nebija manis pašas untums, bet gan kaut kas, kas sniedza labumu mums visiem trim laikā, kad vēl tikai mācījāmies būt vecāki savam mazulim.

Lai arī bieži dzirdu cilvēkus sakām, ka mēs paši taču izaugām bez visām tām fizioterapijām, un nekas traks arī nav noticis no t.s. pasteidzinātās audzināšanas (sēdināšanas spilvenos u. tml.), es tomēr priecājos, ka mūsdienās ir gana daudz informācijas un gana daudz iespēju palīdzēt savam mazulim augt iespējami saudzējošā veidā un tempā. Un kāpēc gan vecākiem būtu jāvairās šo iespēju izmantot?

Svarīgi ir atcerēties, ka katram mazulim ir savs temps un savas intereses – vienam interesantāk šķiet rāpot vai celties kājās, bet otram pasaule šķiet gana interesanta arī no guļus pozīcijas. Ar laiku šīs intereses mainās un bērniņš sparīgi apgūst arvien jaunas prasmes tieši tad, kad pats uzskata to par vajadzīgu. Mūsu uzdevums ir būt līdzās un sniegt atbalstu.

2 Comments

  1. mrsteilane says

    Cik sirsnīgs, jauks un mierīgs atskats uz to satraucošo laiku. Arī mums gāja līdzīgi 🙂 un ūdens tiešām ir kas neaprakstāmi “varens”. Tas spēj gan noskalot no zemes ciemu, gan padzirdīt izslāpušos, gan atvieglot tos saspringušos ķermenīšus. Vai tas nav brīnumaini 🙂

    Publicējis 1 person

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s