Uncategorized
Comments 2

Cits ar kurpēm, cits ar basām kājām

Rietumu pasaulē, kur lieli uzņēmumi un tajos strādājošie mārketinga speciālisti dienu no dienas cīnās par sava produkta auditorijas noturēšanu, ir grūti neiekrist patēriņa kultūras izliktajos slazdos – arī tad, kad runa ir par produktiem, kas domāti pašiem mazākajiem. Man šķiet, es nepazīstu nevienu, kurš nebūtu kaut reizi iekritis vieglā eiforijā, ieraugot tās kolosālās bēbīšu Nike botiņas vai mini konversenītes veikala plauktā.

Ko tur liegties, arī mēs ar vīru arī paguvām uzstīvēt vienu kārtīgu Nike kedu pāri kājās dēlam, kad viņš vēl lāgā nemācēja staigāt. Vismaz apmierinājām sevī mītošo patēriņa mošķi un nedaudz pašapliecinājāmies ar šādu pirkumu. Kuram gan nav gadījies?

Par laimi, laiks, kad Krišjānis stabili stāvēja kājās un gatavojās spert savus pirmos soļus, iekrita vasarā. Man tolaik tīri intuitīvi nebija jautājumu par to, ka vasara ir īstais laiks, kad ļaut viņam bizot basām kājām – vienalga, rāpus vai stāvus pozīcijā. Tāpēc mūsu Nike tupelītes lielāko daļu vasaras tā arī aizvadīja plauktā, un, izrādās, labi vien ir.

Vēl pirms dažiem gadu desmitiem speciālisti bija svēti pārliecināti, ka, bērnam, mācoties staigāt, ir nepieciešami apavi, kas stingri atbalsta potīti un koriģē t.s. plakano pēdu, kas patiesībā ir raksturlielums, kas attiecas uz pilnīgi visu bēbīšu pēdiņām. Savukārt šodien arvien vairāk pediatru un podiatru vecākus cenšas, tā teikt, отучить jeb atradināt no šīm muļķībām. Kas tad ir mainījies?

Protams, ne jau cilvēku pēdas uzbūve pēkšņi no zila gaisa būtu kļuvusi citādāka, gluži vienkārši laika gaitā ir mainījusies izpratne par to, kā mūsu pēdas strādā no biomehānikas viedokļa. Daži podiatri turklāt uzskata, ka apavu valkāšanai agrā bērnībā var būt nopietnas sekas, kas var pat atsaukties uz bērna vispārējo attīstību nākotnē.

Cilvēkam augot, apavu valkāšanai ir jūtama ietekme uz pēdas formas veidošanos. Ja paskatāmies uz jaundzimuša mazuļa pēdiņām, redzam tādas kā mazas plezniņas, kas ir platākas pie kāju pirkstiņiem. Turpretī vairums pieaugušo pēdas pēc savas formas ir akurāt tādas pašas, kā vairums standarta kurpju, ko varam nopirkt veikalos – teju vai taisnstūrainas. 🙂

Pirmajā dzīves gadā mazuļa ikdienu piepilda cītīgi treniņi, ar kuru palīdzību viņš nostiprina savus muskulīšus, lai tie savukārt palīdzētu viņam velties, celties, rāpot, staigāt utt. Arī pēdās ir muskuļi, kurus ir jātrenē, taču tas ir grūti izdarāms, ja starp pēdu un zemi (vai grīdu) atrodas stingra zole. Mazam bērniņam, kura ķermeņa masa un fiziskais spēks vēl nav tik liels kā pieaugušam cilvēkam, apavi var radīt sajūtu, ka kājā ir uzvilkts mazs ķieģelītis.

Protams, mēs vairs nedzīvojam džungļos, arī alu laikmets ir sen kā beidzies un mūsdienu asfalta džungļos, pēdai tomēr ir nepieciešama kaut kāda ārējā aizsardzība, tāpēc speciālisti aizvien biežāk vecākiem iesaka t.s. minimalistic shoes jeb minimālisma apavus, kuru vienīgā funkcija ir nosegt pēdu, vienlaikus ļaujot tai brīvi locīties un darboties, nepazaudējot saskarsmi ar zemi zem kājām. Īpaši daudz zīmolus ieteikt nevarēšu, jo man nav īpaši lielas pieredzes ar t.s. baskāju apaviem, taču ir dzirdētas lieliskas atsauksmes par Vivo Barefoot produktiem.

Es pati atceros, ka tajās retajās reizēs, kad dēlam vasarā kaut kādu iemeslu dēļ tomēr uzvilkām apavus, viņam pēkšņi pazuda visa nule kā uztrenētā koordinācija – viņš biežāk klupa, jutās nestabili, par rāpošanu  vispār nerunājot. Kāda rāpošana, ja Tev uzstīvē kājās kaut kādas kedas vai zandales, kuras to vien dara, kā traucē normāli veikt kustību uz priekšu. Tas pats attiecas arī uz staigāšanu. Pavērojiet paši, kā staigā mazulis apavos un kā viņš sper soļus bez tiem. Bērns, kuru netraucē kurpes, kustas atbrīvotāk, viņa skatiens nav vērsts uz leju kā tas ir tad, kad kājās ir apavi ar stingru zoli.

Feets-by-Critical-Moss

Speciālisti norāda, ka, uzvelkot apavus, pēda gluži instinktīvi maina kustību un, sperot soli, papēdis tiek triekts pret zemi, kas rada nevajadzīgu triecienu uz locītavām un mugurkaulu. Pamēģiniet paši vasarā paskriet gar jūras malu sporta apavos un bez tiem! Pēda bez apaviem instinktīvi pāriet uz citādāku kustību – vismaz es pati to esmu novērojusi, un to arī apgalvo baskāju skriešanas entuziasti. Mans nolūks gan nav popularizēt baskāju skriešanu, tāpēc to plašāk neapspriedīšu.

Diemžēl neesmu īpaši izjutusi, ka arī Latvijas veselības nozarē strādājošie aktīvi informētu vecākus par šo kurpju valkāšanas padarīšanu agrā bērnībā, taču tas man neliedza uzņemties iniciatīvu pašai, lai pakonsultētos arī ar kādu mūsu pašu speciālistu šajā jautājumā. Gada vecumā dodoties ar dēlu uz profilaktisko pārbaudi pie neiroloģes/bērnu ārstes Vizmas Meikšānes, ziņkārības dzīta viņai uzdevu jautājumu, vai šādā vecumā bērniem vispār ir nepieciešams nēsāt apavus. Viņas atbilde bija lakoniska: “Jo mazāk, jo labāk!”

Tātad less is more. Taču ko darīt ziemā? Nelaidīsim taču mazos rakarus ar basām kājām brist pa sniegu! Nebūtu jau slikta norūdīšanas procedūra, bet tas laiks, ko mēs ar bērniem aukstos laikapstākļos pavadām ārā, nav tik ilgs, lai satrauktos par pāris stundām dienā, kas pavadītas ar zābaciņiem kājās. Galvenais ir, lai iekštelpās netiktu pārvilkts cits apavu pāris. Ja telpas un grīda ir siltas, arī ziemā var laist pa baso. Lielisks risinājums ir zeķes, un kādam varbūt pūra lādē glabājas kāds kārtīgs pastalu pāris – arī tas nav slikts variants.

Katrā ziņā svarīgi ir ļaut pēdiņai sajust zemi zem kājām, jo tas ne vien stimulē bērna fizisko attīstību, bet dod pienesumu arī smadzeņu attīstībā. Bērnam ir nepieciešams ļaut ar pēdu virsmu sajust dažādas tekstūras – tāpat kā tas ir ar rociņām. Arī pieaugušajiem taču ir kaifs vasarā bradāt pa zāli vai jūras smiltīm. Tāpēc iespēju robežās ir jāmēģina iet ar līkumu visiem Crocs, Nike, Converse utt. kārdinošajiem piedāvājumiem. Barefoot is best jeb pa baso ir vislabāk.

Starp citu gandrīz visi augstāk aprakstītie iemesli, kāpēc baskājība rullē, ir lieliski apkopoti Vivo Barefoot radītā videoklipiņā:

Info:

2 Comments

  1. Atbalsojums: Nedēļas linki mammām un tētiem: 4.12. | Viens + Viens

Atbildēt

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s